RUSTY SPARKS
WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY
Ogólny zarys
Wyżły Węgierskie zaliczane są do grupy ras średnich. Są to wszechstronne psy myśliwskie, doskonale sprawdzające się w polu, wodzie i lesie. W wyglądzie są eleganckie, szlachetne i dostojne. Budowę ciała cechuje lekkość, podkreślona muskulatura oraz smukła sylwetka.
Charakteryzuje je krótka i gładka sierść, o maści od piaskowo-beżowego, do rudego, długie uszy oraz nos i oczy pod kolor całej sylwetki.
Rys historyczny
Przodkowie węgierskiego Vizsla przybyli do Węgier przez Karpaty z koczowniczymi plemionami tamtego regionu. Opisy i ilustracje graficzne dotyczące tej rasy odnaleziono w dokumentach sięgających XIV stulecia. W wieku XVIII wzrosło jego znaczenie jako psa myśliwskiego. Pod koniec XIX wieku były organizowane na Węgrzech konkursy dla wyżłów, w których Vizsla uczestniczyły z wielkim sukcesem. W tym okresie psy polujące odegrały ważną rolę w rozwoju rasy. Nowoczesny typ hodowli zapoczątkowano w 1920. roku, czego wynikiem było uznanie przez FCI wyżłów węgierskich krótkowłosych w roku 1936.
Charakter i usposobienie
Wyżeł węgierski to doskonały towarzysz myśliwego. Bardzo dobrze radzi sobie w każdym terenie. Wykorzystywany jest do polowania głownie na ptactwo - bażanty, kaczki - lecz radzi sobie także z większą zwierzyną.
Z powodu jego przyjaznej natury i zdolności adaptacyjnych, może być trzymany jako pies domowy, lecz należy pamiętać iż jest to pies myśliwski posiadający instynkty, które właściciel musi zaspokoić.
W ostatnich latach, Vizsla za sprawą swojego piękna, zyskuje bardzo szybko na popularności.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to rasa, która wymaga dużej ilości ruchu. Są ta bardzo energiczne i ruchliwe psy, które uwielbiają biegać i pływać.
Odznaczają się niezwykłą chęcią kontaktu z przewodnikiem, jednak właściciel musi wykazać się dużą cierpliwością i systematycznością.
Są to psy pracujące, lecz ich przyjazne usposobienie, sprawia, że są także doskonałymi towarzyszami dla aktywnych rodzin, ale należy pamiętać, że same spacery nie zaspokoją wszystkich potrzeb wyżła węgierskiego.
Są bardzo uczuciowe oraz zżyte ze swoim właścicielem. Są to psy bardzo inteligentne, lubiące oprócz wysiłku fizycznego także wysiłek umysłowy.
Gdy Vizsla ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz wysiłku umysłowego, nie powinna sprawiać problemów w domu.
W kontakcie z innymi psami oraz ludźmi, nie powinna wykazywać oznak agresji, jednakże nie należy jej lekceważyć, ponieważ ma dobrze rozwinięty instynkt pilnowania oraz lubi pokazywać swoją pozycję w stadzie.
Podczas zabawy z psami, Vizsla jest bardzo szybka i energiczna. Bardzo lubi się gonić, dlatego najlepiej dogaduje się z psami, które potrafią dorównać jej szybkości.
To psy, które bardzo lubią aportować. Dlatego świetnie sprawdzają się w polowaniach na zwierzynę drobną. Chętnie podejmują aporty z pola jak i wody.
Metraż przestrzeni do życia nie ma znaczenia. Vizsla doskonale spisuje się zarówno w mieszkaniu w bloku jak i w domu. Trzeba być jednak świadomym, że spacer dookoła bloku lub ogród, nie zastąpi codziennych długich spacerów, których Vizsla potrzebuje.
Zdrowie i pielęgnacja
Wyżły węgierskie z reguły nie mają problemów z chorobami. Średnia długości życia klasyfikuje się w przedziale 11-15 lat.
Najczęstszymi schorzeniami są alergie pokarmowe i skórne.
Nie są predysponowane do dysplazji stawów biodrowych, jednak niezwykłe istotne jest aby nie forsować psa w pierwszym roku życia.
Występują także choroby uszu, które są charakterystyczne dla psów z długimi uszami.
Pielęgnacja, ze względu na krótką sierść jest bardzo prosta.
Wystarczy wilgotna szmatka, którą z łatwością pozbędziemy się wierzchniego pyłu oraz zabrudzeń w deszczowe dni.
Vizsla bardzo dobrze sama dba o swoją czystość, często wylizując swoją sierść.
Ma bardzo neutralny praktycznie niewyczuwalny zapach.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to psy, które uwielbiają spędzać czas na kanapie i w łóżku przytulając się z właścicielem, w związku z czym powinno się (nie przesadnie) dbać o czystość psa.
Krótka sierść ma swoje minusy - lubi się wczepiać w ubrania i różnego rodzaju tapicerki. Można zminimalizować ten problem, od czasu do czasu wyczesując martwą okrywę włosową odpowiednią szczotką.
Należy także kontrolować długość pazurów oraz czystość uszu.
Michał Mielcarski
Dominika Kalińska
Hodowla Rusty Sparks